Forum o leasingu. Opinie o firmach leasingowych. Pomoc prawna w leasingu. Najlepsze oferty leasingowe, rekomendacje, komentarze i porady. Masz problem w leasingu? Zapytaj o pomoc. Szukasz najlepszego leasingu? Sprawdź nasze forum!

× Ubezpieczenie w leasingu

Topic-icon Ubezpieczenie auta w leasingu - problem

Facebook
Więcej
4 lata 3 miesiąc temu #40

Witam
Może ktoś napisać, dlaczego aby ubezpieczyć auto w leasingu muszę korzystać z oferty leasingodawcy a na ubezpieczenie własne muszę mieć zgodę leasingu?
Oferty ubezpieczeniowe firmy leaisngowej często są mniej korzystne niż te na wolnym rynku... :-(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 3 miesiąc temu #41

Najczęściej polisy i pakiety ubezpieczeniowe oferowane przez firmę leasingową nie są jakoś szczególnie drogie, ale jeśli ma się zniżki lub swojego brokera to można zagwarantować sobie lepsze warunki poza korporacją leasingową. Ale faktycznie nie zawsze korporacja się zgadza na ubezpieczenie "pozapakietowe" a jeśli się godzi to bierze za to kasę. Oni sa właścicielami i niestety dyktują warunki...
W moim przypadku raz firma leasingowa się zgodziła a za rok już nie. Chyba kwestia bieżącej polityki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
4 lata 3 miesiąc temu #42

Trzeba pamiętać, że właścicielem przedmiotu leasingu jest firma leasingowa. Własność pozwala firmie leasingowej na „dyktowanie warunków”. Standardowo to leasingodawca oferuje pakiety ubezpieczeniowe na sprzęt oraz pojazdy. Pakiety, którymi dysponuje finansujący (firma leasingowa) zawierane są na podstawie umów generalnych z ubezpieczalnią lub ubezpieczalniami. Warunki ustalane są najczęściej raz do roku na podstawie statystyk (szkodowość, ilość polis, lokalizacja, itd…). Zatem leasingobiorca (korzystający) otrzymuje od korporacji leasingowej w istocie pakiet ubezpieczeniowy bez możliwości negocjowania warunków – za który musi oczywiście zapłacić. Zdarzają się sytuacje, w których można negocjować warunki ubezpieczenia (składkę), np. po przedstawieniu własnej i znacznie tańszej oferty z rynku. Należy bowiem pamiętać, że korporacja leasingowa zarabia również - oprócz oprocentowania rat leasingowych - na sprzedaży polis (prowizja). Korporacji zależy aby sprzedać „własną polisę”.
Opcjonalnie, korporacja leasingowa wyraża zgodę na ubezpieczenie pozapakietowe, jednak należy pamiętać, że pobiera za taką zgodę opłatę, zgodnie z tabelą opłat i prowizji. Opłata taka może jednak przedrożyć polisę indywidualną korzystającego i tym samym zniechęcić klienta do ubezpieczenia poza korporacją leasingową.
Dodatkowo, bardzo częstą niedogodnością dla klientów korporacji leasingowych jest wymóg wcześniejszego zgłoszenia zamiaru ubezpieczenia indywidualnego przez korzystającego. Np. korzystający musi powiadomić korporację leasingową na piśmie o zamiarze ubezpieczenia samodzielnego przedmiotu leasingu, co najmniej miesiąc przed terminem obowiązywania nowej polisy. Brak spełnienia tego warunku automatycznie powoduje ubezpieczenie przedmiotu przez korporację leasingową.
Pułapek jest oczywiście więcej. Np. ubezpieczając przedmiot leasingu w ramach „własnej polisy” trzeba pamiętać, że korporacja leasingowa może żądać od korzystającego dowodu zapłaty polisy za cały okres. Rzadko tolerowane są płatności w ratach.
Pozdrawiam!

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.660 s.

Zapraszamy na FB

Czy wiesz, że...

"Sprzedaż przedmiotu leaisngu  - Finansujący nie powinien zbywać rzeczy poniżej rzeczywiście możliwej do uzyskania ceny, w przeciwnym bowiem wypadku może narazić się na zarzut nienależytego rozliczenia przedterminowo rozwiązanej umowy leasingu."

"Umowa leasingu nie obniża zdolności kredytowej przedsiebiorstwa."

"Finansujący nie odpowiada wobec korzystającego za przydatność rzeczy do umówionego użytku."

 

 

Początek strony