Ubezpieczenie w leasingu

Ubezpieczenie auta w leasingu - problem

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #40 przez Marek78
Witam
Może ktoś napisać, dlaczego aby ubezpieczyć auto w leasingu muszę korzystać z oferty leasingodawcy a na ubezpieczenie własne muszę mieć zgodę leasingu?
Oferty ubezpieczeniowe firmy leaisngowej często są mniej korzystne niż te na wolnym rynku... :-(

Please Zaloguj to join the conversation.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #41 przez Mag
Najczęściej polisy i pakiety ubezpieczeniowe oferowane przez firmę leasingową nie są jakoś szczególnie drogie, ale jeśli ma się zniżki lub swojego brokera to można zagwarantować sobie lepsze warunki poza korporacją leasingową. Ale faktycznie nie zawsze korporacja się zgadza na ubezpieczenie "pozapakietowe" a jeśli się godzi to bierze za to kasę. Oni sa właścicielami i niestety dyktują warunki...
W moim przypadku raz firma leasingowa się zgodziła a za rok już nie. Chyba kwestia bieżącej polityki.

Please Zaloguj to join the conversation.

Więcej
7 lata 11 miesiąc temu #42 przez Analityk
Trzeba pamiętać, że właścicielem przedmiotu leasingu jest firma leasingowa. Własność pozwala firmie leasingowej na „dyktowanie warunków”. Standardowo to leasingodawca oferuje pakiety ubezpieczeniowe na sprzęt oraz pojazdy. Pakiety, którymi dysponuje finansujący (firma leasingowa) zawierane są na podstawie umów generalnych z ubezpieczalnią lub ubezpieczalniami. Warunki ustalane są najczęściej raz do roku na podstawie statystyk (szkodowość, ilość polis, lokalizacja, itd…). Zatem leasingobiorca (korzystający) otrzymuje od korporacji leasingowej w istocie pakiet ubezpieczeniowy bez możliwości negocjowania warunków – za który musi oczywiście zapłacić. Zdarzają się sytuacje, w których można negocjować warunki ubezpieczenia (składkę), np. po przedstawieniu własnej i znacznie tańszej oferty z rynku. Należy bowiem pamiętać, że korporacja leasingowa zarabia również - oprócz oprocentowania rat leasingowych - na sprzedaży polis (prowizja). Korporacji zależy aby sprzedać „własną polisę”.
Opcjonalnie, korporacja leasingowa wyraża zgodę na ubezpieczenie pozapakietowe, jednak należy pamiętać, że pobiera za taką zgodę opłatę, zgodnie z tabelą opłat i prowizji. Opłata taka może jednak przedrożyć polisę indywidualną korzystającego i tym samym zniechęcić klienta do ubezpieczenia poza korporacją leasingową.
Dodatkowo, bardzo częstą niedogodnością dla klientów korporacji leasingowych jest wymóg wcześniejszego zgłoszenia zamiaru ubezpieczenia indywidualnego przez korzystającego. Np. korzystający musi powiadomić korporację leasingową na piśmie o zamiarze ubezpieczenia samodzielnego przedmiotu leasingu, co najmniej miesiąc przed terminem obowiązywania nowej polisy. Brak spełnienia tego warunku automatycznie powoduje ubezpieczenie przedmiotu przez korporację leasingową.
Pułapek jest oczywiście więcej. Np. ubezpieczając przedmiot leasingu w ramach „własnej polisy” trzeba pamiętać, że korporacja leasingowa może żądać od korzystającego dowodu zapłaty polisy za cały okres. Rzadko tolerowane są płatności w ratach.
Pozdrawiam!

Please Zaloguj to join the conversation.

Czas generowania strony: 0.239 s.
Zasilane przez Forum Kunena