Forum o leasingu. Opinie o firmach leasingowych. Pomoc prawna w leasingu. Najlepsze oferty leasingowe, rekomendacje, komentarze i porady. Masz problem w leasingu? Zapytaj o pomoc. Szukasz najlepszego leasingu? Sprawdź nasze forum!

× Przywłaszczenie przedmiotu leasingu

Przywłaszczenia auta przez kolegę

Facebook
Więcej
7 lata 5 miesiąc temu #10 przez Kamela
Proszę o poradę. Pożyczyłam koledze na 2 dni auto, które mam w leasingu. Okazało się, że kolega wyjechał tym pojazdem za granicę. Obecnie nie mam z nim kontaktu. Na razie nie zgłaszałam sprawy na policję ani do leasingu ale coraz bardziej się niepokoję. Czytam w sieci, że to nie kradzież tylko przywłaszczenie. Jakie są możliwe skutki, jeśli samochód nie wróci?

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
7 lata 4 miesiąc temu #29 przez Master
Zgodnie z Art. 284 kodeksu karnego:
§ 1. Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 2. Kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
§ 4. Jeżeli przywłaszczenie nastąpiło na szkodę osoby najbliższej, ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego.
W Pani przypadku doszło przywłaszczenia auta przez kolegę.
Jeśli kolega auta nie zwrócił i próbowała Pani bezskutecznie kontaktować się z kolegą - pozostaje tylko zgłosić sprawę na policję i po uzyskaniu numeru sprawy poinformować firmę leasingową.
W zależności od dalszego przebiegu zdarzeń może dojść do rozwiązaniu umowy leasingu (utrata przedmiotu leasingu). Polisa raczej nie obejmowała ryzyka przywłaszczenia, zatem będzie Pani musiała zapłacić wszystkie raty pozostałe do spłaty + wykup. Będzie Pani mogła mieć roszczenia do kolegi alternatywnie sprawa trafi na prokuraturę i do sądu. Sąd może zasądzić obowiązek naprawienia szkody przez kolegę po rygorem pozbawienia wolności. Długa droga.... Trzymam kciuki za kolegę i auto!

Proszę Zaloguj , aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.044 s.

Zapraszamy na FB

Wezwanie do wykupu weksla

01-07-2016 Wyświetleń:30425 Blog Super User - avatar Super User

Wezwanie do wykupienia weksla Zabezpieczeniem umowy leasingu jest bardzo często weksel in blanco. W przypadku rozwiązania umowy leasingu wystawiony przez leasingobiorcę weksel powinien zostać wy(...)

Leasing czy kredyt? Jakie finansowanie w…

01-07-2016 Wyświetleń:27158 Blog Super User - avatar Super User

Leasing czy kredyt? Jakie finansowanie wybrać dla firmy. Czy to w leasingu, czy kredycie, wykorzystując różne instrumenty, przedsiębiorca odliczy koszty od podstawy opodatkowania - rozmowa z Arturem (...)

Leasing All in One - promocja Renault

23-06-2016 Wyświetleń:27636 Blog Super User - avatar Super User

Leasing All in One - promocja Renault Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, RCI przygotował ofertę leasingu z serwisami (CFM). Firma może swobodnie korzystać z samochodu i w pełni skoncen(...)

Flota własna czy leasingowana – korzyści…

22-06-2016 Wyświetleń:26688 Blog Super User - avatar Super User

Flota własna czy leasingowana – korzyści i minusy Rozmowa dla Gazety Finaansowej z Arturem Podolskim – menadżerem portalu Strefaleasingu.pl oraz mecenasem Krzysztofem Lange. Kosztowo, zarówno kredyt(...)

Wartość zwróconego przedmiotu leasingu…

21-06-2016 Wyświetleń:26249 Blog Super User - avatar Super User

Ustalenie wartości zwróconego przedmiotu leasingu Zasadą jest, że dochodzona przez finansującego należność z tytułu niezapłaconych rat leasingowych, powinna zostać zmniejszona o wartość odzyskanego p(...)

Rozliczenie stron umowy leasingu z klauz…

15-06-2016 Wyświetleń:28340 Blog Super User - avatar Super User

Rozliczenie stron umowy leasingu z klauzulą waloryzacyjną Elementy konstrukcyjne umowy tzw. leasingu denominowanego W niniejszym artykule, z uwagi na drastyczny w ostatnim okresie wzrost przypadków (...)

Czy wiesz, że...

"Sprzedaż przedmiotu leaisngu  - Finansujący nie powinien zbywać rzeczy poniżej rzeczywiście możliwej do uzyskania ceny, w przeciwnym bowiem wypadku może narazić się na zarzut nienależytego rozliczenia przedterminowo rozwiązanej umowy leasingu."

"Umowa leasingu nie obniża zdolności kredytowej przedsiebiorstwa."

"Finansujący nie odpowiada wobec korzystającego za przydatność rzeczy do umówionego użytku."

 

 

Początek strony